top of page

​

        JesteÅ›my uczniami Gimnazjum nr 2 w EÅ‚ku. Uczymy siÄ™ w różnych klasach. SzeÅ›cioro z nas naukÄ™ jÄ™zyka niemieckiego rozpoczęło dopiero we wrzeÅ›niu. Trzy uczennice sÄ… w klasie drugiej, a oÅ›mioro uczniów uczÄ™szcza do klasy trzeciej. Nasza grupa spotyka siÄ™ regularnie z dwiema miÅ‚ymi nauczycielkami jÄ™zyka niemieckiego: paniÄ… AnnÄ… RaczkowskÄ…-Wójcik i paniÄ… AgnieszkÄ… Zadroga.

 

Nasza sala do nauki jÄ™zyka niemieckiego jest Å‚adna, ale nie byÅ‚o tak na poczÄ…tku roku szkolnego. Nie wszyscy z nas mieli zajÄ™cia w tej sali, a nasze nauczycielki nie zawsze przeprowadzaÅ‚y lekcje w tej sali. Pomieszczenie to byÅ‚o wspólne dla wielu nauczycieli i klas. Nasze lekcje jÄ™zyka niemieckiego odbywaÅ‚y siÄ™ w wielu salach lekcyjnych nie przystosowanych do zajęć jÄ™zyków obcych.

 

Pierwszym naszym krokiem byÅ‚o stworzenie grupy, której przyÅ›wiecaÅ‚ ten sam cel. NastÄ™pnie

poinformowaliśmy dyrekcję szkoły o naszym zamiarze wzięcia udziału w konkursie. Nasi rodzice popierali tę akcję, co wyrazili swoim podpisem na deklaracjach wymaganych w projekcie.

Naszym sÅ‚abym punktem byÅ‚ różny poziom wiedzy, sprawnoÅ›ci i umiejÄ™tnoÅ›ci z jÄ™zyka niemieckiego, co wynikaÅ‚o z niejednorodnoÅ›ci grupy. Nie wystraszyÅ‚o nas to jednak. Po pierwszym wspólnym spotkaniu wiedzieliÅ›my już, że mamy wspólny cel: Wszyscy jesteÅ›my różni, ale w tej klasie trzymamy siÄ™ razem. To byÅ‚o powodem do radoÅ›ci. Motto to przyÅ›wieca nam podczas nauki i pracy wiszÄ…c nad tablicÄ… w naszej sali.

 

Z każdym dniem poznawaliśmy się bliżej, zauważaliśmy, kto w jakich dziedzinach ma uzdolnienia.

Informacje te byÅ‚y niezwykle przydatne przy podziale na role i tworzeniu kalendarza dziaÅ‚aÅ„. Każdy z nas wykonaÅ‚ swojÄ… wizytówkÄ™ ze zdjÄ™ciem, wizytówki te sÄ… wywieszone nad naszymi gÅ‚owami w klasie. W ten sposób przedstawiliÅ›my siÄ™, m.in. piszÄ…c o swoich zainteresowaniach. Przy przedstawianiu siÄ™ uczyliÅ›my siÄ™ także sÅ‚ownictwa dotyczÄ…cego urodzin wykonujÄ…c nasz urodzinowy plakat, który jest również formÄ… naszej prezentacji.

 

W ten oto wÅ‚aÅ›nie sposób rozpoczęła siÄ™ nasza identyfikacja z grupÄ… i pomieszczeniem lekcyjnym.

NastÄ™pnym naszym krokiem w dziaÅ‚aniu byÅ‚o zaÅ‚ożenie zamkniÄ™tej grupy na Facebooku, co byÅ‚o konieczne do wymiany informacji i utrzymanie staÅ‚ego kontaktu w grupie. WykonaliÅ›my plakat, na którym zawarliÅ›my reguÅ‚y i zasady pracy wspólnej, co systematyzuje i porzÄ…dkuje naszÄ… pracÄ™.

Niemiecki jako jÄ™zyk obcy jest dla nas stosunkowo nowy. Dlatego też chcieliÅ›my doÅ›wiadczyć nie tylko samego jÄ™zyka, lecz także zwyczajów, tradycji i obyczajów krajów niemieckojÄ™zycznych. ZdecydowaliÅ›my, że nasza praca bÄ™dzie systematyzowana porami roku. Tak oto, krok po kroku, poznaliÅ›my pory roku, miesiÄ…ce, zwyczaje i obyczaje np.: Åšw. Marcin, Adwent, Boże Narodzenie, KarnawaÅ‚, Walentynki, JesieÅ„, poczÄ…tek wiosny, Å›wiÄ™to piwa. W ten sposób powstaÅ‚y nasze pierwsze plakaty edukacyjne. ChcieliÅ›my dzielić siÄ™ naszymi dziaÅ‚aniami i dlatego obok naszej klasy na korytarzu powiesiliÅ›my gablotÄ™, która jest przez nas aktualizowana nowymi, ciekawymi informacjami. Można tam znaleźć m.in. powtórkÄ™ sÅ‚ownictwa, nowe tematyczne sÅ‚ownictwo, informacje o miesiÄ…cach, Å›wiÄ™tach, przysÅ‚owia, zÅ‚ote myÅ›li, zwroty poÅ‚Ä…czone z obrazami. Poza tym wejÅ›cie do naszej sali pomalowaliÅ›my trzema kolorami niemieckiej flagi. BawiÄ…c siÄ™ sÅ‚owami na drzwiach przykleiliÅ›my zaprojektowanÄ… przez nas naklejkÄ™, aby nasza klasa byÅ‚a tÄ… wyjÄ…tkowÄ…!

 

ChcieliÅ›my sami finansować nasze przedsiÄ™wziÄ™cie, dlatego nie szukaliÅ›my sponsorów. W tym celu zorganizowaliÅ›my jarmark bożonarodzeniowy w naszym gimnazjum. AtmosferÄ™ Å›wiÄ…t Bożego Narodzenia chcieliÅ›my rozszerzyć na caÅ‚Ä… szkoÅ‚Ä™. Przed jarmarkiem spotykaliÅ›my siÄ™ kilkukrotnie aby omówić wszystkie szczegóÅ‚y dziaÅ‚ania. Po dÅ‚ugich dyskusjach doszliÅ›my do porozumienia, zawarliÅ›my kompromisy. LiczyÅ‚ siÄ™ dla nas każdy pomysÅ‚, gÅ‚os każdego z nas. Za pracÄ™ projektowÄ… jesteÅ›my przecież odpowiedzialni wszyscy. Prace zostaÅ‚y podzielone. Wielu rodziców naszych czÅ‚onków grupy przygotowaÅ‚o Å›wiÄ…teczne pysznoÅ›ci (ciasta, ciasteczka, pierniki, rolady i napoje: lemoniadÄ™ i poncz). Jarmarkiem bożonarodzeniowym przedstawiliÅ›my sens jarmarku jako tradycji. Podczas sprzedaży produktów zarobiliÅ›my pierwsze nasze pieniÄ…dze. Po imprezie spotkaliÅ›my siÄ™ na podsumowanie i omówienie dziaÅ‚ania. DochodziÅ‚y do nas gÅ‚osy ze spoÅ‚ecznoÅ›ci szkolnej, pozytywne opinie i gÅ‚osy o potrzebie organizowania takich akcji. Dla nas jedno byÅ‚o pewne: zabieramy siÄ™ dalej do pracy. Dopiero teraz mogliÅ›my pozwolić sobie na Å›cienne tablice korkowe dużych rozmiarów. W koÅ„cu nasze plakaty otrzymaÅ‚y godne miejsce prezentacji. Z tych plakatów korzystamy w czasie lekcji, gdyż tematycznie odpowiadajÄ… one materiaÅ‚owi nauczania. SÄ… pomocne w nauce. W swojej pracy nad nimi i w innych zagadnieniach zwiÄ…zanych z projektem, mogliÅ›my zawsze zwrócić siÄ™ do innych nauczycieli, takich jak: nauczyciel muzyki, sztuki, jÄ™zyka angielskiego, informatyki i fizyki. Sukces jarmarku bożonarodzeniowego zmotywowaÅ‚ nas wkrótce do organizacji kolejnego ogólnoszkolnego przedsiÄ™wziÄ™cia jakim byÅ‚ jarmark z okazji walentynek. Tak jak poprzednio sprzedawaliÅ›my wÅ‚asnorÄ™cznie wypieczone ciasta, ciasteczka, mufinki i lemoniadÄ™. WykonaliÅ›my plakaty o tematyce miÅ‚oÅ›ci, które wywiesiliÅ›my w klasie, na tablicy przed klasÄ… i przy jarmarku. Fani Å›wiÄ™tego Walentego mogli znaleźć tam wiele sÅ‚ownictwa tematycznego (komplementy, wiadomoÅ›ci-SMS, miÅ‚osne wyrażenia, przysÅ‚owia).

 

W koÅ„cu mogliÅ›my zaÅ‚ożyć zaplanowany ogród owocowo-warzywny i kwiatowÄ… Å‚Ä…kÄ™ na parapecie okiennym. Znów podzieliliÅ›my siÄ™ rolami. DziewczÄ™ta kupiÅ‚y doniczki, sadzonki i nasiona, chÅ‚opacy dostarczyli ziemiÄ™. Przy sadzeniu mieliÅ›my niezmiernÄ… uciechÄ™ i każdego dnia obserwowaliÅ›my, czy nasze roÅ›liny wschodzÄ… lub czy siÄ™ dobrze przyjęły. W klasie roznosiÅ‚ siÄ™ zapach wiosny. W ten sposób nauczyliÅ›my siÄ™ prostych czynnoÅ›ci ogrodniczych, nazw kwiatów, owoców, warzyw oraz powstaÅ‚y plakaty edukacyjne i kalendarz klasowy.

 

W projekcie wspierali nas dyrektor szkoÅ‚y i rada rodziców. DziÄ™ki temu wsparciu na Å›cianach pojawiÅ‚y siÄ™ nowoczesne szklane tablice informacyjne ( dwie duże i trzy mniejsze w kolorach flagi niemieckiej) w miejsce starych tapicerskich gablot oraz przenoÅ›na kamera cyfrowa. Rzeczy te sÄ… dla nas bardzo potrzebne w nauce, wykorzystujemy je czÄ™sto na lekcjach. PrzydajÄ… siÄ™ one również przy planowaniu dziaÅ‚aÅ„.

​

W naszej sali lekcyjnej przestawiliÅ›my Å‚awki tak, by pomagaÅ‚y nam w pracy w grupach. Odczuwamy w koÅ„cu radość z nauki i w naszej sali czujemy siÄ™ jak w domu! W koÅ„cu jest przytulnie, nowoczeÅ›nie, kolorowo i atrakcyjnie. Do wszystkiego doszliÅ›my sami – to jest najważniejsze. Nie byÅ‚oby to możliwe bez wsparcia obydwu naszych nauczycielek. To one wspieraÅ‚y nas przez caÅ‚y czas i podkreÅ›laÅ‚y, że nauka jÄ™zyków obcych poszerza horyzonty.

W czasie naszych prac próbowaliÅ›my komunikować siÄ™ w jÄ™zyku niemieckim. WykonaliÅ›my „dymki” z pomocnymi zwrotami poleceÅ„ przydatnych dla ucznia i nauczyciela podczas lekcji, które przyklejone sÄ… na Å›cianie po obu stronach tablicy.

         

       PodsumowujÄ…c chcemy zaznaczyć, że czas ten byÅ‚ dla nas bardzo owocny. Dla nas wszystkich byÅ‚o to wielkÄ… przygodÄ…. StworzyliÅ›my zintegrowanÄ… grupÄ™. Dobrze czujemy siÄ™ razem i chcemy siÄ™ nadal spotykać. Wiele też nauczyliÅ›my siÄ™ podczas pracy. JesteÅ›my mocno zmotywowani by dalej pogÅ‚Ä™biać i rozszerzać umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowe. ZaÅ› praca w grupie ukazaÅ‚a nam, że każdy jest ważny, każde zdanie siÄ™ liczy i jak ważna jest umiejÄ™tność zawierania kompromisów. To wszystko pomaga w nauce, w spoÅ‚eczeÅ„stwie, w szkole, w relacjach z innymi ludźmi. Dla nas to jednak nie jest koniec. DziÄ™ki temu jesteÅ›my Å›wiadomi, że to my sami musimy przejąć odpowiedzialność za nasz proces uczenia siÄ™ i chcemy to robić. Czekamy na to, co nastÄ…pi…

bottom of page